Ретро

Володимир Петрук

ПЕРШИЙ РЕКТОР КИЇВСЬКОГО УНІВЕРСИТЕТУ БУВ ЗАСНОВНИКОМ
УКРАЇНСЬКОГО РУХУ. В НАУКОВІЙ ФОРМІ.

3 вересня (за старим стилем – 16-го) виповнюється 190 років від дня народження першого ректора Київського університету – видатного українського вченого – Михайла Максимовича. На головному – червоному – корпусі університету з’явиться пам’ятна дошка на його честь. Цим актом певною мірою буде відновлена історична справедливість щодо одного з засновників новітнього українського руху на початку ХІХ століття в його науковій, а не революційній формі, близького друга двох геніальних українців – Миколи Гоголя і Тараса Шевченка.

Хоча його ректорство було нетривалим (1834–1835), але саме воно стало символом неминучості перетворення імператорського університету, покликаного проводити жорстоку русифікацію України – "Юго-западного края", в Національний університет, яким він і став в умовах державної незалежності. Особлива заслуга його в приверненні уваги в посткозацькій період до питання про національну приналежність культурної спадщини старої Київської держави, зокрема, "Руської Правди", "Повісті временних літ" і особливо "Слова о полку Ігоревім", як літературних пам’яток, до української культури. Йому належить ідея встановлення у Києві пам’ятника рівноапостольному князю Володимиру.

Михайло Максимович дав такий приклад універсальності духу та інтелекту, який найбільше дивує і захоплює людей будь-якої нації. Будучи видатним ботаніком і природознавцем, він, переїхавши до Києва, очолює кафедру словесності й виявляє себе не менш видатним істориком, філософом, філологом і народознавцем.

Михайло Максимович був також великий бібліофіл, і саме на час його короткого ректорства припадає початок утворення фондів великої університетської бібліотеки, якій слід було б присвоїти його ім’я.

Вересень 1994 року знаменний також тим, що Київський університет ім. Тараса Шевченка відзначатиме свято – 160–річний ювілей.

Вечірній Київ, № 167 (15029),
3 вересня 1994 р.

P.S. Редакція, не повідомивши автора, зняла фразу з пропозицією про присвоєння імені М.Максимовича університетській бібліотеці, заради якої і була написана ця стаття. Але завдяки підтримці цієї ідеї ректором В.В. Скопенком за рішення Великої Вченої Ради Київського національного університету імені Тараса Шевченка його Наукова бібліотека з грудня 1994 року носить ім’я Михайла Максимовича.

 

3(16) вересня 2004 р. – 200-літній ювілей
З ДНЯ НАРОДЖЕННЯ М.МАКСИМОВИЧА

Наукова бібліотека КНУ ім. М.Максимовича

На головну сторінку